TEKNOLOJİ

Apple’ın Apple Watch Stratejisi!

Apple-Watch-iPhone

Apple’ın, Apple Watch ile girdiği akıllı saat kategorisi için farklı bir strateji izlediği iddia ediliyor. Zira Apple Watch stokları düzelmek bilmiyor! İşte tüm detaylar.

Apple’ın Apple Watch Stratejisi!

Apple Watch öncesinden itibaren akıllı saatler, ilk etapta teknoloji meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Ancak yavaş yavaş piyasada yer alan başta Samsung ve LG’nin akıllı saatleri ilk partiden sonra satış miktarlarını arttıramadılar. Bunun neticesinde ise teknoloji basını akıllı saatlere saman alevi benzetmesi yaptılar. Yani kısa sürede oluşan bu ilgi aynı şekilde kısa sürede içinde de kaybolmuş oldu.

Akıllı saat ilgisi Apple Watch ile arttı!

Akıllı saatlerin ilgisini kaybetmesindeki en önemli etkenler, başta şarj süreleri oldu. Bununla beraber her daim akıllı cihazlara ihtiyaç duyması da kullanıcıların deneyimini düşürdüğü için yavaş yavaş sönmeye başlayanakıllı saat konsepti, Apple’ın Apple Watch atılımı ile yeniden harlanmış oldu. Ancak Apple, kendinden beklenmediği şekilde Apple Watchkonusunda çok farklı bir satış stratejisi izlemeyi tercih etmişti. Şimdilerde ise neden Apple’ın Apple Watch hakkında bu denli farklı bir satış stratejisi benimsediği, anlam kazanmaya başladı.

15-07/11/news_inside-apple-watch-1.jpg

Apple, Apple Watch’a Güvenmiyor mu?

Akıllı saatler, aslında isimlerinin başındaki “akıllı” kelimesini hak etmediği eleştirilerine maruz kalıyorlardı. Apple’da Apple Watch öncesi, piyasayı izlemiş ve kullanıcıların gerçekten “akıllı” olan bir saate ihtiyaç duyduklarına kanaat getirip, bu doğrultuda Apple Watch planlamasını yapmıştı. Ancak, acaba Apple’da Apple Watch’a samimiyetle güvenmiyor muydu?

Apple Watch stokları neden artmıyor?

Hepimizin şahit olduğu üzere Apple, ilk etapta Apple Watch’u teknoloji dünyasına tanıtmış ancak satışa sunulması için uzun bir süre sonrasını işaret etmişti. Öte yandan Apple Watch, satışa sunulduktan sonrada, büyüksevkiyat problemleri yaşadı. Apple tarafından Apple Watch taleplerine 3 modeli için de çok uzun teminat süreleri biçmilmiş, hatta stok sıkıntısı sebepleriyle ilk başlarda sadece Amerika pazarı için kısıtlı sipariş imkânı tanımıştı.

Apple Watch Ülkemize gelecek mi?

Günümüzde hâlâ, aralarında ülkemizin de olduğu birçok ülkede Apple, resmi olarak Apple Watch ürünlerini satışa çıkarmış değil. Apple Watch’un tüm dünyaya acıkması şöyle dursun, aslında stok gecikmeleri bile tam anlamıyla çözülmüş değil.

15-07/11/news_inside-apple-watch-2.jpg

Bununla birlikte, Apple Watch’un satışa çıkmasından kısa bir süre sonra, bir takım kullanıcıların ve teknoloji medyasının, Android akıllı saatlere getirdikleri eleştiriler, Apple Watch için de baş gösterdi. Zira aslında Apple Watch’un da diğer Android akıllı saatlerine şu an için çok büyük farklar atamadığı tartışmaları devam etmekte…

Tüm bunların neticesinde akıllara şu soru geliyor: Apple, bu stok sorunlarını kasıtlı olarak mı yaptı?

Apple, Apple Watch satmak istemiyor olabilir!

İddialara göre Apple, Apple Watch üretim noktasında sıkıntı yaşamıyor. Ancak arz ve talep oranını yüksek tutarak, Apple Watch tarafına gelecekyoğun eleştirileri engellemek istiyor. Aslında Apple’ın doğrudan Apple Watch için değil de genel anlamda akıllı saat konseptini askıya aldığı düşünülebilir. Böylece Apple‘ın sonraki nesillere yani Apple Watch 2 ile talepleri üst seviyelerde tutmayı amaçlamış olabileceği dillendiriliyor. Zira kullanıcıların genel anlamda akıllı saatlere karşı olan ilgileri, Apple Watch’dan sonrada düşüşe geçmiş durumda.

Apple, Apple Watch 2’yi mi bekliyor?

Apple, Apple Watch öncesi akıllı saat pazarını iyi analiz ederek, kullanıcıların yakındıkları noktalarda Apple Watch gelişimi için paralel bir yol haritası çizmiş olabilir. Ancak Apple dâhi, kullanıcıların en çok yakındığı pil konusuna ve akıllı cihaz bağımsızlığına bir çözüm üretebilmiş değil. Dolayısıyla da Apple’ın başta bu eleştiri odakları olmak üzere, diğer birçok geliştirme düşüncesiyle, talepleri yüksek tutmaya devam ederek yani Apple Watch modellerini yaygınlaştırmayarak, yeni Apple Watch 2 için zaman kazanmayı tercih etmiş olabilir.

15-07/11/news_inside-apple-watch-3.jpg

Apple’ın neden bu tarz bir satış stratejisi belirleyebileceği noktasında ise gelen yorumlar, Apple’ın akıllı saat kategorisinde, rakiplerine tamamen kaptırmak istemediği pazarda, Apple Watch ile bir nebze yer etmeyi düşünmüş olabileceği yönünde…

Apple Watch tedârik sorunu!

Aslında Apple’ın Apple Watch stoklarını bilerek az tutmuş olabileceği iddialarını tamamen inkâr etmek doğru olmayacaktır. Zira Apple, bilindiği gibi başta iPhone ürünleri olmak üzere birçok iş ortağıyla kısa sürede milyonlarca adet üretim sağlayabilecek kapasiteye sahip. Durumun böyle olması da söz konusu iddiaları kuvvetlendiriyor.

Apple, ne çeşit bir Apple Watch stratejisi izliyor bilinmez ama piyasanın akıllı saate olan bakış açısının yavaş yavaş kaybolduğunun farkında! Öyle görünüyor ki Apple, başta pil ve bağımsız kullanım olmak üzere birçok iyileştirme ile Apple Watch 2 modelini hazırlayarak, akıllı saat kategorisinde de, akıllı telefon kategorisinde olduğu gibi dünya çapında yüksek payda elde etmek istiyor.

Apple’ın Apple Watch serisi ile ne denli bir strateji izlediğini, önümüzdeki yıl daha net olarak anlayabiliyor olacağız.

Apple’ın Apple Watch Stratejisi!

Leave a Comment X