ŞİFALI BİTKİLER

Avakado’nun Faydaları

16950

Avakadonun Faydaları

Avakado bütün dünyada sağlık ve cilt sağlığı aşısından faydalarıyla bilinen bir meyvedir. Armuta benzeyen Avakado daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerikaya has bir meyvedir. Avakado doğal ve sağlığa faydası olan sayısız besinler içermektedir, özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır.Avakado dünyada en doğal besin maddeleri arasında gösterildiği için yetişkinler dışında bebeklerin de güvenle tüketebileceği meyveler arasında gösterilmektedir. Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler dışında A, B,C , E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Avakadonun Sağlığa Faydaları

Yazının en başında Avakadonun cilt sağlı ve cilt bakımı ürünlerinde çok yaygın olarak kullanıldığını yazmıştık. Doğal besinler içerdiği için Avakado bebeklerin de rahatlıkla tüketebileceği bir meyve çeşididir. Avakadonun içerdiği zengin miktardaki vitaminler ve mineraller ayrıva kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lif içerdiği için sindirim sistemi organlarının tümüne faydalıdır. Avakado ayrıca bünyenin kansere karşı bünyeyi güçlendirici besinler içerir.

Avakadonun Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları :Avakado direkt olarak cilde uygulandığında cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırı. Ayrıca etkin bir cilt rahatlatıcı olan Avakado aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından korur. Bunun dışında deri sağlığına da katkıda bulunan avakado deri sağlığının korunması için gerekli olan A,C ve E vitaminlerini sağlar.

Avakado ayrıca ciltde meydana gelen kırışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarabilir. Bunun dışında cil ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avakadonun cildi nemlendirmesinin dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırı. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin üstesinden gelebilmektedir.

Avakadonun diğer bir özelliği ise arı sokması ve böcek ısırklarına karşı etkili olması, deride meydana gelecek tahrişi engelleyebilir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Bunun dığında Avakado cildi temizler, ölü hücrelerden ve yaplardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir hafta boyunca cilde uygulamanız yeterli olacaktır. Meyvenin lapa halinde cilde aygulanması aynı zamanda cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

avakado-ile-yapilan-cilt-maskeleri

Avakado saç sağlığı için de çok faydalı bir meyveidr. Kuru saçlara çok iyi gelir.  Hakiki tere yağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığında dökülmeyi engelleyebilir. Saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar hem de bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için yağ ile karıştırıldığında daha kolay emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olursunuz.

Protein Deposu Avakado:  Avakadonun içerdiği protein eçok değerlidir. Sağlık uzmanları Avakadonun içerdiği proteinin diğer bir çok besinden çok daha etkili ve değerli olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı çocukların gelişme döneminde Avakado tüketmeleri sağlık açısından çok faydalıdır.

E Vitamini Deposu: Avakado aynı zamanda çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı daydaları E vitamini ile destekler. Bu iki unsur, bir çok hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele için bünye açısından çok önemlidir.

Avakado Kolesterolü Düzenler: Avakado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir ve bu yüzden oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Avakado Kanserle Savaşır: Avakado aynı zamanda anti aknser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasındadır diyebiliriz.  Avakado özellikle ağız kanseri risklerini azaltır, ağız boşluğunda kanser oluşmasına neden olan zararlı hücre bakterilerin temizlenmesini sağlar bunun yanında meme ve prostat kenserine yakalanma riskini azalttığı düşünülür.

Avakado Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Sağlık açısından bir çok faydası olan Avakado aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Kan Basıncını Düzenler: Bol miktarda potasyum içeren Avakado bu özelliği sayesinde ekan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden günlük olarak bir miktar tüketilmesinde fayda vardır.

Göz Sağlığını Korur ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Avakado yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.Aynı zamanda kötü nefes kokusunu giderebilir. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna neden olabilir, avakado bu bakterileri temizleyebildği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir.

Bebek Maması Olarak Avakado: Avokado doğal beninler içerdiği için bebekler tarafıdan da tüketilebilir. Bol miktarda protein ieçdirği için bebekle sağlığı için önemlidir. Bunun yanında B2 B1vitaminleri vemagnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur.

Kalp Sağlığını Korur:  Avakado dinç ve canlı kalp için çok fazla miktarda besin içerir. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati önem taşır. Günde bir fincan kadar Avakado tüketimi günlük ihtiyacın %23’nu karşılar.

Avakadonun Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Avokadonun içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Kadınların menapoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilir. Anti viral, anti bakteriyel özelliğinde dolayı iç ordanlarda ve deride meydana gelebilecek iltihap, alerji sorunlarını giderebilir. Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan Avakadon  aynı zamanda kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel anlamda korur. Sağlık açısından çok faydalı olan Avakado aynı zamanda metabolizmayı canlandırır.

Avakado Yağının Faydaları

Avakado yağı meyveden elede edilir ve en az meyvenin kensidi kadar sağlık açısından faydalıdırç kolesterün sağlıklı seviyelerde tutulmasından cilt sağlığına, kalp sağlığından genel sağlığa kadar çok etkili besinler içerir. Avakadonun sağlık açısından faydaları kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Kan basıncını ve kolesterol seviyesini dengeler. Bu özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır.
 • Avakado yağı kan ve damar sağlığını korur. İçediği omeda-3 ve omega-6 , ve asitler yardımıyla kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kan akışını hılzandırır. Bunun yanında serbest radikallere karşı etkili olduğu için damar tıkanıklıklarına izin vermez.
 • Avakado yağının kanseri önleyici özelliği vardır, kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kolon, meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir.
 • Avakado yağı bol miktarda D, E ve A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde çok geniş bir yelpazede cilt ve deri sağlığını koruyabilir. Genel anlamda cildin nemlenmesini, sağlıklı kalması sağlarken, aynı zamanda cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasarlı hüclerin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Saç sağlığı içinde önemli bir kaynak olan Avakado yağı, bu özelliği sayesinde kırık ve kuru saç sorunlarını ortadan kaldırabilir. Saç sağlığının yanında, Avakado yağı saçlara uygulandığınd akafa derisi sağlığını korur. Avakado yağı aynı zamanda kafa derisi sağlığına faydalı vitamin ve mineraller içerir.

Avakadonun Zararları

Avakado genelde sağlık açısından son derece faydalı bir meyvedir. Her yaştan insanın güvenle tüketebileceği meyve olan Avakado bazı durumlarda yan etkilere neden olabilmektedir.  Avokado diğer bürün meyve ve sebzelerde olduğu gibi bazı hassas bünyeli kişilerde ve farklı sorunlar yaşayan hastalarda şu yan etkilere neden olbilir.

 • Sağlık uzmanlarının bir kısmı hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde Avakado tüketilmemesi gerektiğini söylemektdirler. Avokadonun sütü azaltacağını savunan uzmanalr aynı zamanda memede memenin zarar görebileceğini söylemekteler.
 • Hassas ve aşırı duyarlı bünyeye sahip kişilerde kaşıntı, kızarıklık gibi bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçılmamasını tavsiye ederiz.
 • Aşırı ve uzun süre cilt üzerinde uygulandığında fayda yerine zarar verebilir. Hassas cilt sahipleri doktorlarına başvurarak kullanmalıdır.
 • Grip, nezle, astım gibi hastalıklarla mücadele eden kişiler tüketimine dikkat etmelidirler. Aşırı miktarda tüketilmesi özellikle alerjik astımı olan kişilerin hastalıklarını tetikleyebilir. Bu durumda en doğru olan doktorunuza danışmaktır.
 • Avakadonun kolesterolü sağlıklı seviyede tutabilidğini yazmıştık. Ama aşırı derecede tüketilmesi tam tersi bir durumu ortaya çıkarabilir. Ayrıca kolesterol sorunu yaşayan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmelerini öneririz.
 • Karaciğer hastalığı olan kişiler mutlaka doktor kontrolünde tüketmelidirler. Özellikle tüketim dozunu doktorların danışmalıdırlar.
 • Aşırı şekilde tüketilmesi durumunda ağız içinde kaşıntıya ve alerjiye neden olabilir.
 • Kan inceltme ilacı kullanan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidirler. Çünkü Avakado bu ilaçların etkisini azaltabilir veya arttırabilir.

Tavsiyeler

Avakado her yaştan kişinin güvenle tüketebileceği çok faydalı bir meyvedir. Fakat çeşitli hastalıklardab dolayı ilaçlı tedavi gören kişilerin doktorların başvuraraktüketmelerini öneririz. Bunun yanında cilt sağlığına inanılmaz faydalar sağlayan Avakado yağının aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle hassas bünyeye sahip kişiler tüketime azami derecede dikkat etmelidirler.

Avakado

Leave a Comment X