SİNEMA

Efsane Sahneler : Hababam Sınıfı

9004260574048 (1)
Efsane sahneler deyince Hababam Sınıfı’nı atlamak olmaz. Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserinden 1970’li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştır.
hababam-sinifi (1)
Bu ülkenin 30 yaş üstü her vatandaşının hatırlayacağı film, Türk Sinema tarihinin köşe taşlarındandır. Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe gibi efsane oyuncuların rol aldığı Hababam Sınıfı serilerinden unutulmayacak sahneler.

 

1.”O kadar Söyledim, Benim Külbastım Daha İyi Olur Diye”

2.Hababam Sınıfının Unutulmaz Müfettişi

3.Güdük Necmi Müfettiş Olursa

4.Hafize Ana Tarih Öğretmeni Olursa

5.Hababam Vokal Grubu

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir. Daha sonra, 1970’li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

hababam-sinifi (2) (1)

2000’li yılların başında ise üç filmden oluşan yeni bir seri olarak uyarlanmıştır. Filmin ilk serisinde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Feridun Şavlı, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer alıyordu.

İlk film, Hababam Sınıfı 1 Nisan 1975 tarihinde vizyona girdiğinde izlenme rekorları kırdı ve tam yirmi sekiz hafta vizyonda kaldı. Daha sonra film çok tuttu ve ikinci film Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı vizyona girdi otuz hafta vizyonda kalan film ve serinin en çok hasılat yapan filmi oldu. 1970’li yıllarda sinemanın televizyona karşı verdiği mücadelenin öncüsü oldu.

hababam-sinifi-0310 (1)

Arzu Film tarafından yayınlanan film serisi Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi film serilerinin başında olmakla beraber, en çok hasılat yapan film serisidir.

16 Ocak 2004 tarihinde ikinci yeni serinin ilk filmi Hababam Sınıfı Merhaba vizyona girdi. Ardından,Hababam Sınıfı Askerde (2005) ve Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2006) filmleri yayınlanmıştır. Fakat ilk seri kadar ilgi görmemiştir ve pek çok eleştirmen tarafından en kötü film serilerinden birisi olarak gösterilmiştir.

Efsane Sahneler : Hababam Sınıfı

capskafe.com

Leave a Comment X