ŞİFALI BİTKİLER

Pırasa

irasa_9cde52e1-111e-4eb8-9391-0d5b3ac3c0e3_3_4D359134-8262-40B5-9409-D915E6A090CB (1)
Pırasa tüketim grafiği çok yüksek ve dünyanın en popüler  besin kaynaklarından bir tanesidir. Pırasa son derece besleyici, ucuz ve sağlık açısından çok faydalı bir sebzedir. Kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan pırasa ilaç sektöründe de ayrı bir yeri vardır.

Pırasanın içerdiği flavonoidler ve kükürt kombinasyonu pırasayı çok değerli kılmaktadır. Pırasa bütün bir yıl boyunca bulunabilmesine rağmen daha çok mevsimi ilkbaharda başlar.

Pırasa etkileyici miktarda flavonoid içermektedir, özellikle de kaempherol ve kükürt miktarı dikkat çekici seviyededir. Bunların yanında lif açısından da zengin olan pırasa A,E,K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından inanılmaz zengindir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, bakır yanında  niasin, Pantotenik, Piridoksin ,  gibi vücut açısından hayati önem taşıyan mineral ve bileşenler içerir.

Sağlığa Faydaları

Pırasanın içerdiği besinler özellikle çok geniş bir yelpazede cilt sağlığına hizmet etmektedir. Cilt için harika besinler içeren pırasa aynı zamanda,  kalp, kan, göz, kemik, sindirim sistemi sağlığını yakından ilgilendiren vitamin ve mineraller içermektedir.

Pırasanın Cilt Sağlığına Faydaları: Etkili ve doğal bir idrar söktürücü olan pırasa bu özelliği ile bir bakıma cilt sağlını da olumlu anlamda etkilemektedir. Vücudun temizlenmesini sağlar ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Pırasa, yeşil yaprakları beyaz kısmı diğer kısımlarından 100 kat daha fazla beta-karoten ve iki kat kadar C vitamini içerir. Pırasa A, C ve E vitaminleri kombinasyonu yanında içerdiği diğer mineraller ve bileşenler yardımıyla cildi güneş ışınlarından korur.

Pırasanın Saç Sağlığına Faydaları: Pırasa manganez, demir, C vitamini ve folat gibi mineraller açısından iyi bir kaynaktır. Pırasa tüketimi saç sağlığını koruma açısından hayati önem taşımaktadır.

C vitamini ve demir açısından çok zengin olan pırasa saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun yanında saç köklerini güçlendirir, hatta dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesine neden olan anemi sorununu ortadan kaldırabilir.

Pırasa Damar Sağlığını Korur: Serbest radikallere karşı çok etkili olan pırasa damarların dayanıklığını arttırır ve hipertansiyon riskini azaltır. Pırasa aynı zamanda vücutta bulunan bütün dokuların sağlığını koruyan K vitaminini bol miktarda içermektedir. Bunun bir sonucu olarak sağlam ve sağlıklı damar sisteminin oluşmasına katkıda bulunur. Ayrıca bu özelliği sayesinde kan dolaşımını hızlandırır. Bu sağlık açısından faydalıdır.

Pırasa Kemik Sağlığını Korur: Pırasa K vitaminin içeriği yüksek osteokalsin, kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bir fincan pırasa tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu K vitaminin neredeyse 3/1’ni sağlayabilir. Bu perspektiften bile baktığımızda pırasanın kemik sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlamamız için yeterli.

Leeks-fresh-sliced1 (1)

Pırasa Kalp Sağlığını Korur: Pırasa kalp sağlığı için de çok önemli mineral ve vitaminler içermektedir. Özellikle damar ve kan sağlığının korunmasına önemli bir rol oynayan pırasa zaten dolaylı olarak kalbin yorulmadan çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Pırasa koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Pırasa Kronik İnflamatuar Hastalık Riskini Azaltıyor: Kronik inflamasyon, kalp sağlığı için zararlıdır. K vitaminini bol miktarda içeren pırasa , diyabet, obezite ve romatizmal arterit gibi kronik iltihaplı hastalıklar ile mücadele anti-inflamatuar özelliği sayesinde  fayda sağlayabilir.

Pırasa Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Pırasa sindirim sistemi dostu beninler arasındadır. Sindirimi kolay olduğu gibi, sindirim işlemi için de organlara yardımcı olur.  Mide, böbrek ve bağırsaklar için faydalı mineraller içerir.

Pırasa Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Pırasa kötü huylu tümörlerin oluşumuna neden olan unsurları ortadan kaldırır. Prostat, kolon ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir.

wpid-article-1316505707022-0dfb3c4200000578-859930_466x613 (1)

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Pırasa kilo vermeyi sağlar. Ayrıca pırasa doğal bir iştah kapatıcıdır. Pırasanın yüksek miktarda lifle içermesi uzun süre açlık hissini bastırır. Bunun yanında çözünür ve çözünmez lifler bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar, bunun bir sonucu olarak da kabızlık gibi kilo vermeye engel olan hususları ortadan kaldırı.

Göz Sağlığını Korur: Pırasa lutein ve zeaksantin açısından zengindir ve bu maddeler göz sağlığı açısından hayati önem taşımaktadırlar. Bu maddeler, DNA ve hücreleri koruduğu gibi, göz zarlaını zararlı güneş ışınlarından ve mikroplardan korurlar. Düzenli olarak pırasa tüketimi ayrıca yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonu hastalığına yakalanama riskinden gözleri korur.

Hamilelikte Faydalıdır:  Pırasa, aynı zamanda folat (folik asit) olarak bilinen B9 vitamini bakımından zengindir. Folatlar hamile kadınların beslenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu madde ayrıca yeni hücrelerin oluşması için ihtiyaç duyulan başlıca maddeler arasındadır.

hamile-kis_1

Kolesterol Sağlığını Korur:  Pırasa bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kolesterol seviyelerini azaltmada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda vücudun ekstra kolesterol potansiyelini dışarı atarak  karaciğerde kolesterol üretimini azaltır. Pırasa vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eden antiseptik özellikler taşır. Böylece kolesterol seviyesini dengeli seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan Olarak Pırasa: Pırasa polifenoller gibi antioksidanlar kaynaklarındır. Serbest radikallerin, önlenmesi başta olmak üzere yaşlanma hızının yavaşlaması gibi sağlık açısından bir çok önemli faktörde bünyeye yardımcı olur.

irasa_9cde52e1-111e-4eb8-9391-0d5b3ac3c0e3_3_4D359134-8262-40B5-9409-D915E6A090CB (1)

Pırasanın Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Pırasa doymamış yağlar içermektedir ve bu solunum yolları için faydalıdır. Grip, nezle, soğuk algınlı ve öksürük gibi sorunların kısa sürede atlatılmasını sağlayabilir. Pırasanın içerdiği bol miktardaki manganez, fosfor ve folatlar merkezi sinir sistemi üzerinde önemli etkiler yapabilir. Bu maddeler özellikle konstantrasyon sağlama noktasına belleğe yardımcı olabilirler.

Pırasanın Zararları: Pırasa, genellikle sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır ve herhangi bir istenmeyen yan etkilerin olduğuna kanıt yoktur. Ancak, hamile kadın ve bebekler için tüketime başlamadan önce doktora danışmakta fayda var. Genelde aşırı tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri olabilir.

Leek (1)

Tavsiyeler

Pırasa yıl boyunca tüketilebilen besin kaynaklarındandır ve sağlık açısından çok faydalıdır. Kış aylarında olası hastalıklara yakalanmamak için sonbaharda tüketilmeye başlanmasını öneririz. Böylece vücudun savunma sistemi kışa hazırlanmış olur.

Pırasa

capskafe

Leave a Comment X