ENTERESAN YAŞAM

Duşakabin Deyip Geçmeyin

1500’lerin İngiltere’sinde insanlar senede bir kez Mayıs ayında banyo yapıyormuş ve henüz kötü kokmadıkları için Haziran ayında evleniyorlarmış. Gelinlerin ellerinde bir buket çiçek taşımasının sebebi ise vücutlarındaki kokuyu bastırmakmış! İçi sıcak su ile dolu bir fıçıda yaptıkları banyonun öncelik sırası ise, önce evin erkeği, sonra oğulları ve geri kalan erkekler, sonra kadın ve çocuklar şeklindeymiş. Yıkanırken hep aynı suyu kullandıklarını da hatırlatmakta fayda var!

Pariste banyocu mesleği ile ikişer kişi bakır bir teknesi olan arabayla sokakları gezermiş. Yıkanmak isteyenlerin evlerine bu bakırı yerleştirip içine kovayla sıcak su taşırmış. Yıkanma sırası ritüeli ise İngiltere’ye benzer… Bu şekilde yıkanmanın masraflı olması,  halkı yine senede sayılı kez yıkanmaya sürüklemiş.

Yunanistan’da eski hamamlar toplanma, eğlenme, yemek yeme alanı imiş.

Roma İmparatoru Neron’un annesi ve eşi Popee, eşek sütüyle yıkanarak tarihte yerini almış ve Fransız tarihçisi Michelet Roma’nın durumunu ‘Bin yıl boyunca bir tek banyo bile yapılmadı’ şeklinde dile getirmiş.

Rönesans’la birlikte Avrupa’da su kullanımından daha da uzaklaşılmış ve pisliğe alışan toplumda banyo yapıp yapmayacağına doktor karar verir olmuş, çünkü suyun mikrop ve hastalık taşıdığı söylenmekteymiş.

Avrupa’nın tekrar banyo alışkanlığı elde etmeleri 19. yüzyılı bulmuş.

16. yüzyılda Avrupa’da hamamların yapılmasına son verilirken, İslam Dünya’sında temizliğin ön planda olması ile Türkler aldıkları şehirlere hamamlar yapmaya başlamış ve Evliya Çelebi 17. yüzyılda İstanbul’da 302 çarşı hamamı, 14.536 saray ve konak hamamı bulunduğunu söylemiş.

Birbirinden Güzel ve Özgün Duşakabin Fikirleri

banya duşakabin duşakabin fikirleri

Leave a Comment X