CAPS HABERLER

Selahattin’den Selocan’a : Demirtaş

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 Elazığ Palu doğumlu. Zaza kökenli olan Demirtaş’ın babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1040409-demirtasin-bilinmeyenleri

Demirtaş; liseyi bitirdikten sonra başladığı 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nu siyasi gerekçelerle yarıda bıraktı ve öğrenimine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1040409-demirtasin-bilinmeyenleri

Bağlama çalmayı lisede öğrenen Demirtaş,üniversite yıllarında arkadaşlarıyla birlikte“Komabelangaz” (Grup Perişan) adlı amatör bir müzik grubu kurdu.

Mezun olduktan sonra Pkk’ ya katıldığı ve 1999’da terörist başının yakalanmasının ardından dağdan inerek örgütün siyasi eylemlerinde yer aldığı iddia edildi.

https://derinistihbarat.wordpress.com/2012/11/15/iste-bdp-genel-baskaninin-dagdaki-hali/

Demirtaş, siyasete atılmadan önce kardeşi Aygül Demirtaş ile serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yaptı. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasındadır.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde “BinUmut Adayları” oluşumu bünyesinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Demirtaş, Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) katıldı. Bu dönemde ağabeyi Nurettin Demirtaş DTP genel başkanı seçilirken, Selahattin Demirtaş ise ilk defa mecliste grup kurabilmiş Kürt siyasal hareketinin ilk parti başkan vekillerinden biri oldu.  

PKK’ya üye olmaktan 11 yıl hapis yatmış olan ağabeyi Nurettin Demirtaş, cezasını çektikten sonra sağlık sorunları olduğu gerekçesiyle “askerliğe elverişsiz” raporu alarak askerlikten muaf tutuldu. DTP Genel Başkanı olduğu sırada askerlikten muafı ile ilgili raporun sahte olduğu mahkemece iddia edilip, hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Almanya’ya yaptığı bir geziden sonra 17 Aralık 2007’de Türkiye’ye dönen Nurettin Demirtaş, gözaltına alındı ve tutuklandı.

Selahattin Demirtaş, 1 Şubat 2010 dan itibaren (BDP)Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılmış olan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP’nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari’den aday oldu ve tekrar Milletvekili seçildi.

2012 yılında BDP’nin Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katılması sürecinden sonra 22 Haziran 2014’te Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığına seçildi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ailesi ile birlikte objektiflerin karşısına geçmiş ve fotoğrafta olmayan ağabeyi için ise “Düşünce suçu nedeniyle sürgünde. Erbil’de ticaret yapıyor” demişti. Fakat 29 Nisan 2015’de  ağabey Nurettin Demirtaş’ın Kandil’de olduğu fotoğraflarla belgelendi.

http://www.takvim.com.tr/guncel/2015/04/29/terorun-abisi

 

VE SELAHATTİN DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI ADAYI

30 Haz 2014’te cumhurbaşkanı adayı olduğunu şu sözlerle açıklamıştı.

Bu açıklamadan sonra artık halkın önüne cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarılan Selahattin Demirtaş portresi daha farklı olacaktı.

20 temmuz 2014 ‘te  Kübra Par, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık bir ay önce Habertürk Gazetesinin Pazar Ekinde Selahattin Demirtaş ile yaptığı röportajı twitter’dan şöyle duyurmuştu.

Par’a verdiği röportajla Selahattin Demirtaş ; iyi ütü yapan, güveçte iddiası olan, albüm çıkarmayı düşünen; samimi “iyi aile babası” imajıyla ilk kez çıktı seçmenin karşısına.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/971550-iyi-utu-yaparim-guvecte-iddialiyim-album-cikarabilirim-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde farklı !!! kesimlerin de desteğiyle iyi bir rüzgar yakalayan Demirtaş, bundan sonraki süreçte artık çözüm sürecindeki sert üslubu ile görmeye alıştığımız , Kürt siyasi hareketinin ateşli savunucusu kimliğinden ziyade “genç, dinamik, farklı kesimleri kucaklayan” bir portreyle karşımızda olmaya devam edecekti.

2 Haz 2015’te Ruşen Çakır’la yaptığı programda cemaatle görüştüğünü dile getirdi.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinden önce; imaj çalışmaları hız kesmeden devam etti.

27 Mayıs 2015 ‘te Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programında; iyi Türkçe konuşan, sorulan sorulara esprilerle cevap verip, keyifli kahkahalar atan Demirtaş, programda bağlama çalmayı da ihmal etmedi.

Gençliğinden itibaren Kürt siyasal hareketinde aktif rol oynayan, hareketin sert ve ateşli savunucusu Selahattin Demirtaş’tan; güleryüzlü, sempatik bir siyasetçi olan Selocan’a…

Bu yazı bir dönüşümün hikayesi. Dönüşümün ne kadar gerçek ve ya ne kadar “çalışılmış” olduğuysa sizin takdiriniz.

1 Yorum

Leave a Comment X