ENTERESAN GEZİ KİTAP

Dünyanın Sanat Eseri Kütüphaneleri

1. Of Prague Milli Kütüphane

Kongre Kütüphanesi-Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en büyük ve en önemli kütüphanelerinden olan kongre kütüphanesi Washington, D.C.’de bulunmaktadır. Ayrıca ABD’de yer alan en eski federal kültür yapısıdır.Koleksiyonunda 470 dilde, 29 milyondan fazla kitap ve diğer yayınlar, 58 milyon el yazması, içlerinde Gutenberg İncili’nin de bulunduğu Kuzey Amerika’nın en büyük nadir kitap koleksiyonu, bir milyonun üzerinde hükümet belgesi, son üç yüzyılda, dünyada yayınlanmış bir milyon gazete sayısı, 33.000 ciltlenmiş gazete sayıları, 500.000 mikrofilm, 6000’in üzerinde karikartür dergisi, dünyanın en büyük hukuki belgeler koleksiyonu, filmler, 4.8 milyon harita, müzik notaları ve 2.7 milyon işitsel kayıt bulunur.

Çin Ulusal Kütüphanesi – Pekin

Pekin’in Haidian İlçesi’nde bulunan Çin Ulusal Kütüphanesi 250.000 metrekare alana sahip dünyanın 3. büyük kütüphanesidir.

Mazarine Kütüphanesi – Fransa

Mazarine Kütüphanesi Fransa’nın Paris şehrinde 1643 yılında kurulan en eski halk kütüphanesidir.

Vennesla Kütüphane  Norveç

Walker Kütüphanesi – ABD

Walker Kütüphane Amerika’nın Uptown Minneapolis kalbinde yer almaktadır. Kütüphane 1911 yılında hizmete açıldı.

Sainte-Geneviève Kütüphanesi Fransa

Felsefe, psikoloji, din, sosyal bilimler, saf ve uygulamalı bilimler, dil, sanat, edebiyat, coğrafya, tarih olmak üzere  bilginin tüm alanlarını kapsayan yaklaşık 2 milyon belge ve kitap bulunur.

Eski Halk Kütüphanesi – ABD

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi

Amerkia’nın  Yale Üniversitesinde yer alan  dünyanın nadir bulunan kitaplara ve el yazmalarına adanmış en büyük kütüphanesidir.Bu kütüphanenin inşa edilmesi 1963 yılında Beinecke Ailesi’nin maddi desteği sayesinde gerçekleşebildi. ABD’li mimar Gordon Bunshaft tarafından tasarlanmış olan yapı Yale Üniversitesi’nin “Hewitt Quadrangle” bölgesine veya yaygın isimlendirmesi ile “Beinecke Meydanı’nda” yer almaktadır. Yer üstünde altı kata yayılmış kitap raflarının yer aldığı dikdörtgen şeklinde ve penceresiz kütüphane binasının cephesi fazla ışığı geri yansıtan ve direkt güneş ışığına karşı koruma sağlayan şeffaf Dany mermeri ile kaplandı. Yapıda “Hewitt Quadrangle” bölgesinin altında yer alan üç bodrum katı  da yer alıyor.

Oberlausitz İsche Kütüphanesi Almanya

Iowa Eyalet Hukuk Kütüphanesi ABD

Iowa Eyalet Hukuk Kütüphanesi

Stuttgart’ın Belediye Kütüphanesi Almanya

Biblioteca Joanina Kütüphanesi Portekiz

Avusturya Milli Kütüphanesi

Tweede Kamer Kütüphanesi  Hollanda

Handelingenkamer Tweede Kamer Der Staten

Fransa Milli Kütüphanesi

St. Florian Manastırı Kütüphanesi

George Peabody Kütüphanesi

George Peabody Kütüphanesi, Baltimorelu mimar Edmund G. Lind tarafından 1878 yılında yapıldı. Bu kütüphane, Kuzey Amerika’nın en güzel kütüpanelerinden biri olarak kabul ediliyor. Beş katlı bir merkezinde bir avlu bulunuyor. 300.000’den fazla eserin bulunduğu bu kütüphanede yer alan eserler ağırlıklı olarak din,sanat ve tarih üzerinedir.

Admont Kütüphanesi

Avusturya’ nın Admont kentinde bulunan bu kütüphane aynı zamanda bir manastır özelliği taşımaktadır. 1776 yılında inşa edilen bu kütüphane 150.000 ‘den fazla içeriğiyle ve göz kamaştıran görkemiyle Dünya’ nın en güzel kütüphaneleri arasındaki yerini alıyor.

Prag Milli Kütüphane

Kraliyet Kütüphanesi – Portekiz

Trinity College Dublin Kütüphanesi- İrlanda

 

Leave a Comment X